ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հանդիպել է ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հուլիսի 21-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը, միջխորհրդարանական կապերի խորացումը եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության ամրապնդումը: Ազգային ժողովի փոխնախագահը խորհրդարանական դիվանագիտության ներուժի լիարժեք իրացման հարցում բարձր է գնահատել բարեկամական խմբերի դերը եւ ընդգծել երկու երկրների խորհրդարանականների արդյունավետ համագործակցությունը, փոխայցերի ակտիվացումը: Արփինե Հովհաննիսյանն արժեւորել է Միացյալ Նահանգների շարունակական ջանքերը՝ ուղղված Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետությանը, քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը եւ բարեփոխումների իրականացմանը:
Ռիչարդ Միլսը շնորհավորել է Արփինե Հովհաննիսյանին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվելու եւ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խումբը ղեկավարելու կապակցությամբ: Դեսպանը բարձր է գնահատել Արփինե Հովհաննիսյանի անձնական ներդրումն ու ջանքերը երկկողմ հարաբերությունների առավել խորացման հարցում եւ համոզմունք է հայտնել, որ համագործակցությունն օրենսդիր մարմնում կլինի նույնքան արդյունավետ, որքան գործադիրում է եղել:
«Մեր պետությունների բարեկամությունն ու գործընկերությունը տեւական է, ամուր ու բազմաշերտ: Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր գործակցությունը խորհրդարանական բարեկամության խմբի հետ՝ Ձեր հմուտ ղեկավարությամբ: Միասին մենք կամրապնդենք ԱՄՆ-ի ու Հայաստանի միջեւ խորհրդարանական կապերը եւ կձեւավորենք համագործակցության նոր հնարավորություններ»,- նշել է Ռիչարդ Միլսը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկու երկրների բարեկամական խմբերի առաջիկա համագործակցությանը եւ համատեղ օրակարգերի ձեւավորմանը վերաբերող հարցեր:

On July 21, the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Armenia-USA Friendship Group Arpine Hovhannisyan met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Richard Mills.
The RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan highlighted the development of the relations with the USA, the deepening of the inter-parliamentary ties and strengthening of cooperation in different spheres. The Deputy Speaker of the National Assembly highly assessed the role of the Friendship Groups in the full implementation of the parliamentary diplomacy potential and underlined the effective cooperation of the two countries’ parliamentarians and the activation of the mutual visits. Arpine Hovhannisyan evaluated the continuous efforts of the United States aimed at strengthening of Armenia’s democratic institutes, the efficiency of the fight against corruption, the development of the civil society and the implementation of the reforms.
Richard Mills congratulated Arpine Hovhannisyan in being elected in the post of the RA NA Deputy Speaker and leading Armenia-USA Friendship Group. The Ambassador highly appreciated Arpine Hovhannisyan’s contribution and efforts in further deepening of bilateral relations and expressed conviction that the cooperation in the legislative body will be as efficient as it has been in the executive body.
“The friendship and partnership of our states is lasting, frim and multi-layered. We expect to continue our cooperation with the parliamentary Friendship Group under your skilful leadership. We will strengthen together the parliamentary ties between the USA and Armenia and form new opportunities of cooperation,” Richard Mills noted.
The interlocutors also discussed issues regarding the upcoming cooperation of the Friendship Groups of the two countries and the formation of joint agendas.